Welcome to the home of Upper Island Soccer

The Upper Island Soccer Association provides administrative services to eight clubs situated on central Vancouver Island and the Sunshine Coast. Our territory extends south to School District #68 (Nanaimo, Ladysmith), west to School District #70 (Alberni Valley), east to School District #69 (Parksville-Qualicum), north to School Districts #71 (Comox Valley) and SD#72 (Campbell River) and includes School District #47 (Powell River) on the mainland.
For links to our member clubs, please visit the “Members” tab on the “About UISA” menu

BC Summer Games coming to Cowichan July 19-22!

From  July 19-22 2018, Cowichan will host the BC Summer Games.  In the soccer competitions, Zone 6 (Vancouver Island-Central Coast) will field one U15 Boys team and one U15 Girls team.
Our head coaches are Riley Murray for Boys and Patrick Ryan for Girls

Congratulations to all our Upper Island players who were selected to compete:
Boys – Sam Borrie, Menoa Brennan, Spencer Brown, Nolan Chow, Thomas Greze-Kozuki, Victor Le, Evan Louden, Tristan Plater, Logan Williams, Cameron Basara
Girls –  Anabella Charley, Abby Duncan, Jami Hartwich, Courtney Ingram, Olivia Jean, Aleeya Middleton, Keelin Nixon, Julia Noon, Sydney Sunderland, Danika Vogels

Good luck to our teams!!!!

On June 9, 2018 BC Soccer honoured one Upper Island player and one Upper Island Coach at their awards luncheon

 

Sarah Zuccaro, an accomplished student and a member of the U18G Storm team, who also played with VI Wave, Harbour City FC, Whitecaps Academy and BC Summer Games as she grew up,  won the TD scholarship.  Congratulations Sarah – we are proud of you!   Wishing you all the best as you head off to varsity soccer at university!

 

Coach Ash Mohtadi was recognized with  a BC Soccer Award of Merit. 

Congratulations Ash- well deserved!

Ash served for many years as the VP of Development at the Comox Valley United Soccer Club, where he was responsible for many of their great programming initiatives.  He established a Bambinos program that brought U4 and U5 players into the cub for fun-focussed sessions with their parents at the pitch, a program that is still going strong 15 years later.  Ash also ran the District Development Centre at CVUSC. So many local families have happy memories of Ash at DDC!  Ash has been an enthusiastic and positive coach for all these years too, whose commitment to coaching goes well beyond supporting his own family’s interest:  a highly-certified coach himself, he has become a BC Soccer learning facilitator and now provides grassroots coaching courses in the Comox Valley.  Ash also continues to contribute to our youth as part of the Riptide technical team, and to women’s soccer as the assistant coach of the Vancouver Island University women’s team.

The Storm steering committee are pleased to announce our program coaches for 2018-19: 

 

U14 girls – Suzanne Beauchesne (head coach), Owen David (assistant coach)

U14 boys – Man-Lok Yeung (head coach), Derek Walker (assistant coach)

U15 girls – Rob Jakobsen (head coach), Dallas Vogels (assistant coach)

U15 boys – Marc Paris (head coach)

U16 girls – Carl Neibel (head coach), Brad Nixon (assistant coach)

U16 boys – Paul Brockhurst (head coach), Chris Barasa (assistant coach)

U18 girls – TBA

U18 boys – Bobbie Taylor (head coach)

The Riptide steering committee are pleased to announce our program coaches for 2018-2019:

 

U14 boys – Shel Brodsgaard (head coach), Tony Leach and Henry Nelson (assistant coaches)

U15 girls – Shawn Fiddick (head coach), Jerret Dickinson (assistant coach)

U15 boys – Jamie Barnie (head coach), Brent Blackmun and Bodo Von Shilling (assistant coaches)

U17 boys – Riley Murray (head coach)

U18 girls – Scott Harris (head coach), Darrin McLeod (assistant coach)

U18 boys – Stephen Hall (head coach), SeanArbour and Scott Fisher (assistant coaches)

2018 PROVINCIAL CUP RESULTS

Seven Upper Island teams advanced to the A- and  B-Cup Provincial finals July 5-8, 2018.

U15G Riptide, U16G Riptide, U17G Storm, U18G Riptide, U18B Storm, Powell River Energy U14B and Alberni Valley Athletics U16G were all great representatives for our district in competition.  Well done to all our athletes!

U14B Powell River Energy won Bronze!

 

U15G Upper Island Riptide won Bronze!

 

  U16G Upper Island Riptide won Bronze and the Fair Play Award!

 

  U18G Upper Island Riptide won Gold and are the 2018 Provincial A-Cup Champs!

 

In Provincial Premier Cup, three Vancouver Island Wave teams were crowned Provincial champs:

U16 Girls (whose roster included Ava Alexander, Mia Bond, Cassidy Byrne, Erin Jensen, Jazmine Wilkinson and Mary Nicolls, former Storm players from HCFC and Mid Isle)

U15 Boys (whose roster included Eric Gueldenstern and Caleb Vallance, former Storm/Riptide players from Mid Isle and Powell River.

U14 Boys (whose roster included Emile Abele (finals MVP), Ambrose Tinmouth, Declan Brown, Zavier Hurson, Patrick Osakabe Green, James Rideout, John Uhlig, Spencer Brown and Sebastian Magana, former Storm and Riptide players from Campbell River, Comox Valley, HCFC and Oceanside).

Good luck to the U15B Wave as they move on to Canadian Nationals in October!

UISA League Important Dates 2017-2018

March
March 3 and 4 – B-cup Island final makeup games (as needed), plus league matches
March 4 – Super8 year-end Jamboree: Boys in Campbell River, Girls in Comox Valley and last weekend of Super8 league play
March 9 and 10 – U13 Island Invitational Playdowns
March 10 – Pacific Development Cup finals, last weekend of 11-aside regular league play

Note: Monday March 19 – Monday April 9 – UISA spring breaks

Coastal B-Cup – be prepared to play Saturday or Sunday
Quarter-finals – April 14 and 15
Semi-finals – April 21 and 22
Finals – May 5 and 6

B Cup Provincials
Thursday, July 5 – Sunday July 8, 2018 – Girls in Kamloops and Boys in Burnaby

LTPD is designed to:
1. Promote lifelong enjoyment of physical activity.
2. Provide a structured player development pathway.
3. Describe best practices for elite player development.
4. Create long-term excellence.

Game Durations

NOTE: Game duration is determined by the oldest age group in a mixed-age match

 Age Duration Ball Size Overtime if needed
Under 18  2 halves of 45 minutes each 5 2 halves of 15 minutes each
Under 17 2 halves of 45 minutes each 5 2 halves of 15 minutes each
Under 16 2 halves of 40 minutes each 5 2 halves of 10 minutes each
Under 15  2 halves of 40 minutes each 5 2 halves of 10 minutes each
Under 14 2 halves of 35 minutes each 5 2 halves of 10 minutes each
  Super8 2 halves of 35 minutes each 4 Not applicable

NOTE: **** Home team listed first****